josh087
Sharing Common Sense & Reality
- Joined
- Nov 12, 2008
- Messages
- 3,554
- Reaction score
- 0
- Points
- 36
Prep45 is once again proud to be the exclusive home of the Prep Bowl Semifinals, as well as your home for MSHSL State Tournament Coverage all year long.
Below you can find the link to watch all of the games all day Friday and Saturday live online, for free.
http://http://prep45.kstc45.com/
We've upgraded our broadcast talent this season, including:
- Tori Holt - Has called Championship games on Channel 45, also the PBP voice for Denver Pioneers Hockey
- Tom Witchen - Veteran Twin Cities announcer with > 3,500 live games under his belt, currently covers Gopher Baseball, Volleyball and Augsburg Football (along with yours truly) just to name a few
- Corbin Lacina - Former MN Viking - has worked prep bowl finals on Channel 45
- Matt Nelson - Currently covers Gopher Men's & Women's Basketball for BTN
- Jim Erickson - He of BOB106 FM fame, will also be working the 1A and 3A finals on Channel 45
- Josh087 (Josh Powers) - Not sure how I fit in with the other bios, but glad to be part of the crew for a 3rd straight year
I'll be working both 4A games with Tom Witchen, including undefeated Bemidji taking on Mankato West & Phillip Nelson at 12:45PM on Friday.
I'll also be on PBP duty for the two Friday night games, the primetime matchup featuring Eden Prairie and Totino Grace (first state appearance in 5A for TG). Gopherhole's "The Sports Ace" will be joining me on color for the 2A game at 5:45.
As in years past, please feel free to PM me with any information you have on any of the teams/players/etc. (info from some of you have been helpful in the past couple of years I have covered this event)
Here is the complete schedule …
Friday
8 a.m. Nine-Man/ Ada-Borup (11-1) vs. Edgerton-Ellsworth (12-0)
10:15 a.m. 1A/ Mahnomen (12-0) vs. Sleepy Eye St. Mary’s (9-3)
12:45 p.m. 4A/ Bemidji (11-0) vs. Mankato West (11-0)
3:15 p.m. 3A/ Annandale (7-5) vs. Fairmont (11-1)
5:45 p.m. 2A/ Moose Lake/Willow River (12-0) vs. Waterville-Elysian-Morristown (11-0)
8:15 p.m. 5A/ Eden Prairie (10-1) vs. Totino-Grace (11-1)
Saturday
8 a.m. Nine-Man/ Kittson County Central (9-2) vs. Wheaton/Herman-Norcross (11-1)
10:15 a.m. 1A/ Dawson-Boyd (12-0) vs. Blooming Prairie (11-1)
12:45 p.m. 4A/ Rocori (10-1) vs. Hill-Murray (9-2)
3:15 p.m. 3A/ Providence Academy (10-2) vs. St. Croix Lutheran (12-0)
5:45 p.m. 2A/ Warroad (9-2) vs. Caledonia (11-1)
8:15 p.m. 5A/ Wayzata (11-0) vs. Cretin-Derham Hall (11-0)
Below you can find the link to watch all of the games all day Friday and Saturday live online, for free.
http://http://prep45.kstc45.com/
We've upgraded our broadcast talent this season, including:
- Tori Holt - Has called Championship games on Channel 45, also the PBP voice for Denver Pioneers Hockey
- Tom Witchen - Veteran Twin Cities announcer with > 3,500 live games under his belt, currently covers Gopher Baseball, Volleyball and Augsburg Football (along with yours truly) just to name a few
- Corbin Lacina - Former MN Viking - has worked prep bowl finals on Channel 45
- Matt Nelson - Currently covers Gopher Men's & Women's Basketball for BTN
- Jim Erickson - He of BOB106 FM fame, will also be working the 1A and 3A finals on Channel 45
- Josh087 (Josh Powers) - Not sure how I fit in with the other bios, but glad to be part of the crew for a 3rd straight year
I'll be working both 4A games with Tom Witchen, including undefeated Bemidji taking on Mankato West & Phillip Nelson at 12:45PM on Friday.
I'll also be on PBP duty for the two Friday night games, the primetime matchup featuring Eden Prairie and Totino Grace (first state appearance in 5A for TG). Gopherhole's "The Sports Ace" will be joining me on color for the 2A game at 5:45.
As in years past, please feel free to PM me with any information you have on any of the teams/players/etc. (info from some of you have been helpful in the past couple of years I have covered this event)
Here is the complete schedule …
Friday
8 a.m. Nine-Man/ Ada-Borup (11-1) vs. Edgerton-Ellsworth (12-0)
10:15 a.m. 1A/ Mahnomen (12-0) vs. Sleepy Eye St. Mary’s (9-3)
12:45 p.m. 4A/ Bemidji (11-0) vs. Mankato West (11-0)
3:15 p.m. 3A/ Annandale (7-5) vs. Fairmont (11-1)
5:45 p.m. 2A/ Moose Lake/Willow River (12-0) vs. Waterville-Elysian-Morristown (11-0)
8:15 p.m. 5A/ Eden Prairie (10-1) vs. Totino-Grace (11-1)
Saturday
8 a.m. Nine-Man/ Kittson County Central (9-2) vs. Wheaton/Herman-Norcross (11-1)
10:15 a.m. 1A/ Dawson-Boyd (12-0) vs. Blooming Prairie (11-1)
12:45 p.m. 4A/ Rocori (10-1) vs. Hill-Murray (9-2)
3:15 p.m. 3A/ Providence Academy (10-2) vs. St. Croix Lutheran (12-0)
5:45 p.m. 2A/ Warroad (9-2) vs. Caledonia (11-1)
8:15 p.m. 5A/ Wayzata (11-0) vs. Cretin-Derham Hall (11-0)